Dabar būsto užliejimo atvejų yra daugiau nei bet kada anksčiau. Dėl to yra išskiriama keletas pagrindinių priežasčių:
- Senos statybos daugiabučiuose vandentiekio vamzdynų avarijos yra dažnos dėl senų, neprižiūrimų, susidėvėjusių vamzdžių (pavyzdžiui – trūkusių vandentiekio vamzdžių, įvairių santechnikos gedimų, užkalkėjusių vamzdžių, trūkusių radiatorių).
- Galimai augant nekilnojamo turto pardavimams, būsto pirkėjų paklausa didina pasiūlą, dėl to nekilnojamo turto vystytojai ir statytojai, tikėtina, kad vis dažniau palieka statybų broką net ir naujos statybos namuose.
Trūkę vamzdžiai gali padaryti didelę žalą ne tik kaimynams, bet ir Jums. Užliejimo padarinių šalinimas dažnai apima ne tik daiktus (pavyzdžiui, kilimus, užuolaidas, spinteles, minkštus baldus), bet ir namų elektroniką ir brangius buities prietaisus (pavyzdžiui, šaldytuvą, orkaitę, skalbimo mašiną, džiovyklę ir pan.). Situacija būna dar prastesnė, jeigu užliejimas nepataisomai sugadina grindis, grindų šildymo sistemą, pilnai užlieja rūsius arba reikalingas sienų dažymas. Teisingai neišdžiovinus patalpų arba situacijai vis pasikartojantis, gali atsirasti pelėsis, todėl specialus valymas po užliejimo tokioje situacijoje yra būtinas.
Į ką atkreipti dėmesį?
Iš išorės dažnai yra sunku numatyti kokie yra namo vamzdžiai ir ar jie gali ateityje kelti nemalonumų.
Jeigu perkate nekilnojamą turtą, įėjus į būstą apžvelkite matomus vamzdynus, radiatorių būklę. Jie turi būti nesutrūkinėję, iš išorės neturėtų būti mechaninių pažeidimų. Taip pat vanduo turi nesunkiai nubėgti, neužsistovėti kriauklėje.
Įsitikinkite, kad sienos prie vamzdyno nėra sudrėkusios ar apipelijusios. Jeigu butas jau buvo kartą užlietas ir šeimininkai/nekilnojamo turto brokeris atvirai apie tai pranešė, pasiteiraukite, ar buvo atliktas valymas po užliejimo.
Ką daryti, jeigu trūko vamzdžiai?
Visų pirma svarbu paminėti, kad dažnai suveikus Merfio dėsniui, tokios nelaimės atsitinka šeimininkams išvykus atostogų. Apsisaugoti nuo trūkusių vamzdžių, radiatorių ir pan., bent atostogų metu, galite išvykstant namuose užsukus vandentiekio sklendę.
Vis dėlto jeigu toks draudiminis įvykis atsitinka Jums esant namuose, nedelsiant užsukite vandens tiekimą. Jeigu patys to padaryti negalite arba nežinote kaip, nedelsdami kvieskite avarinę tarnybą (avarinės tarnybos numerį turėtumėte rasti draudimo sutartyje, idealiu atveju – turėkite jį iš anksto įsivedę į mobilųjį telefoną). Vanduo turėtų liautis tekėjęs. Jeigu vandens daug, išjunkite namuose elektrą, tam, kad nebūtų trumpojo jungimo. Vėliau surinkite visus sausus daiktus ir padėkite juos į saugią, sausą vietą. Dabar svarbiausia yra surinkti ir kuo greičiau išvalyti vandenį, kol jis dar nespėjo padaryti daugiau žalos – nusausinkite grindis, susemkite išsiliejusį vandenį. Nuvalykite ir nusausinkite daiktus, kurie buvo sulieti. Praverkite namų langus – geras vėdinimas ir pakankamas šilumos kiekis užtikrina, kad drėgmė išdžius greičiau.
Po to, kai vanduo užsuktas, praneškite apie įvykį namo pirmininkui arba namą administruojančiai įmonei, pavyzdžiui – „Mano Būstas“ kiekvienam namui/bendrijai įprastai paskiria atsakingą asmenį, kuris Jums turėtų būti žinomas. Praneškite atsakingam asmeniui apie draudiminį įvykį.
Jeigu trūkus vamzdžiui užliejote ir kaimynus, siekiant apsisaugoti nuo didelių išlaidų tvarkant kaimynų būstą, rekomenduojame turėti ir civilinės atsakomybės draudimą. Įprastas draudimas kaimynams žalos nekompensuos, tačiau civilinis padengs kaimynų patirtą žalą.
Jeigu jaučiate, kad kaimynai gali reikalauti nepagrįstai didelės sumos, žalos užfiksavimui galite pasikviesti antstolį. Jis suteiks faktų konstatavimo paslaugą, kurią teismo atveju užginčyti būtų sudėtinga.
Ką daryti, jeigu kaimynai užliejo Jūsų būstą?
Nepulkite kaltinti kaimynų, būsto statytojo, namo administratoriaus ir kitų. Svarbiausia užlieto būsto šeimininkams yra surinkti įrodymus, kad žala buvo padaryta vandeniui ištekėjus iš viršaus. Užliejimas – nors sudėtinga ir nemaloni problema, yra išsprendžiama.
- Apsilankykite pas viršuje gyvenančius kaimynus ir pasitikslinkite, ar pas juos bute neįvyko vandens nutekėjimo nelaimė. Jei įvyko, išsiaiškinkite, ar kaimynai jau užsuko vandens tiekimą ir ar iškvietė avarinę tarnybą. Jei vis dėlto kaimynai nieko nežino apie nutikusį įvykį, tuomet nedelsiant patys kvieskite avarinę tarnybą, išjunkite savo namuose elektrą, vandens tiekimą. Jeigu avarinė tarnyba negali atvykti greitai, tuomet kreipkitės bendruoju pagalbos numeriu.
- Užfiksuokite įrodymus. Nufotografuokite vandens nuotėkį telefonu arba fotoaparatu, kad nuotraukose matytųsi visa padaryta žala. Jeigu jaučiate, kad gali kilti problemų ir norite jaustis saugiau, žalos užfiksavimui pasikvieskite antstolį. Antstolio užfiksuoti įrodymai turi didesnę vertę. Jie reikalingi tada, kuomet norite apsidrausti nuo galimo kaimynų nesąžiningumo – teismo atveju, antstolio žalos užfiksavimas palengvintų procesą, nes tokius įrodymus užginčyti yra labai sunku.
- Užliejimas gali turėti palaipsniui ryškėjančių padarinių. Būna, kad patalpų džiovinimas padeda tik trumpam laikui. Užliejus butą, žalos vertinimas įprastai yra atliekamas per keletą kartų. Pirmiausia žala yra vertinama praėjus keletai valandų po įvykio, o vėliau – praėjus keletai mėnesių po įvykio, kuomet vandens dėmės labiau išryškėja, yra matoma konkreti žala padaryta grindims (pavyzdžiui, laminatas nuo drėgmės gali išsipūsti) ir kitiems daiktams.
- Nukentėjusiam asmeniui, rekomenduojama atlikti drėgmės matavimus praėjus dienai po užliejimo, tuomet savaitei/keletai savaičių po nelaimės arba po atlikto. Taip užtikrinsite ilgalaikės drėgmės faktą, jeigu toks bus. Jeigu drėgmė namuose didelė, o už lango – šaltasis ir drėgnasis metų laikas, pravertas langas drėgmei panaikinti gali nepadėti. Profesionalus patalpų džiovinimas tokiu atveju gelbsti.
- Nukentėjusiam asmeniui, rekomenduojama išsikviesti ir atestuotą elektrotechnikos įmonę/specialistą, kad jis įvertintų varžų matavimus. Tai labai svarbu, kadangi jeigu elektros instaliacija buvo pažeista, ją bus būtina keisti. To neatlikus, yra rizika, kad būstas gali užsiliepsnoti dėl įvykusio trumpo jungimo.
- Taip pat nukentėjusiam asmeniui rekomenduojame išsikviesti ir specialistą, kuris atliktų defektų matavimus. Svarbiausia, kad iškviestas specialistas turėtų kvalifikacijos atestatą, kitaip teisme gali būti sunku įrodyti defektų kiekių tikrumą.
- Galiausiai lieka nustatyti ieškinio sumą. Jeigu tik atsitikus nelaimei pakvietėte antstolį žalos faktams surinkti, vėliau – elektrotechnikos specialistą ir defektų matavimo specialistą, tai padaryti nebus sunku. Vis dėlto jei norite, kad iki galo šiuo darbu rūpintųsi specialistai, tam gali pagelbėti atestuotas sąmatininkas. Jis visų dokumentų dėka nustato kokia gali būti būsto remonto kaina.
- Svarbiausia – nepanikuoti, nenuleisti rankų, išlaikyti šaltą protą. Rinkite visus duomenis ir informaciją.
Jeigu norite visus šiuos punktus praleisti ir kuo mažiau laiko gaišti sprendžiant tokias nemalonias problemas, kreipkitės į Turiu Žalą komandą. Mes pasirūpiname draudiminiu įvykių nuo žalos įvertinimo, iki pat poremontinio valymo.
Užliejimas dėl būsto statytojų broko
Kuomet vanduo pradeda sunktis per sienas ar lubas, gali būti sunku nustatyti iš kur vanduo sunkiasi. Kartais vandens nuotėkis gali būti net už kelių metrų, nuo Jūsų bute matomų padarinių – ne pas Jus ir ne pas kaimynus. Tokiu atveju tai gali būti būsto statytojo paliktas brokas arba nelaimė atsitikusi atsiradus vandens nuotėkiui bendro naudojimo patalpose, pavyzdžiui – laiptinėje. Tuomet kreipkitės į savo namo administratorių.
Kiekvienas užliejimas arba vandens nuotekio situacija yra ypač skirtinga ir unikali. Priežastys ir padariniai gali būti labai skirtingos. Svarbiausia – nenuleiskite rankų, šaltu protu viską apgalvokite. Straipsnyje nurodyti patarimai yra konkretūs, bet tuo pačiu tai – veiksmų gairės, kurias skatiname pritaikyti pagal individualią nutikusią situaciją, atsižvelgiant į visas aplinkybes.
Svarbiausias patarimas būtų kaupti kuo daugiau įrodymų, jeigu yra galimybė – stenkites rinkti profesionalų, atestuotų specialistų įrodymus.
Linkime išlaikyti taikius santykius su kaimynais ir kad šių patarimų Jums niekada neprireiktų.
Jeigu atsitiks nelaimė – kreipkitės į Turiu Žalą komandą, mes pasirūpinsime atsitikusia nelaime.
Valymas po užliejimo, patalpų džiovinimas
Po įvykusio užliejimo, reikėtų kreiptis į mus, Turiu žalą komandą, kuri jau ne vienus metus atlieka atstatymo darbus. Kokybiškas valymas po užliejimo ir patalpų džiovinimas – pirmasis ir ypač svarbus žingsnis atstatant turtą.
Mes pasirūpinsime sklandžia ir sąžininga komunikacija su Jūsų draudimo bendrove, žalos įvertinimu, draudimo išmoka, užlietų patalpų/gyvenamo namo arba buto valymu po užliejimo, patalpų vėdinimu, atsiradusios drėgmės džiovinimu. Taip pat su patikimais meistrais pasirūpinsime sklandžiu remontu po draudiminio įvykio.
Mūsų tikslas, kad Jūs kuo greičiau galėtumėte pamiršti apie įvykusią nelaimę, o mes pasirūpintumėme visais nemaloniais namų atstatymo procesais. Valymas po užliejimo, patalpų džiovinimas, turto atstatymas, derybos su draudimo bendrove – mūsų sritis, tad pasitikėkite profesionalų komanda! Susisiekti galite čia.