Gaisro žala ir grėsmė – ką būtina žinoti

Gaisrai yra bene dažniausiai nutinkanti nelaimė namuose. Įprastai tai ir labiausiai nuostolinga nelaimė – gaisras plinta ypač greitai ir nekontroliuojamai, su kiekviena sekunde į liepsnas pasiglemždamas vis daugiau turto. Gaisras per 10 – 15 minučių gali apimti visą namą, todėl yra reikalinga ypač greita reakcija ir šaltas protas. Užsiliepsnojus turtui, reikia skubiai imtis veiksmų – mažą gaisrą, pavyzdžiui pradedančią degti šiukšlių dėžę galima bandyti užgesinti patiems. Valymas po gaisro, jeigu jis buvo mažas, gali būti net nereikalingas. Matant, kad užgesinti gaisrą savarankiškai jau yra neįmanoma, būtina skubiai įvertinti situaciją ir kviesti pagalbą.

Kas dažniausiai sukelia gaisrą? 

Nemaža dalis gaisrų kyla dėl netvarkingų elektros įrenginių, krosnių/židinių įrengimo taisyklių pažeidimų ir trumpųjų jungimų. Daugiau nei pusė gaisrų – dėl neatsargaus ir neapgalvoto elgesio, žmonių išsiblaškymo. Taip pat didelė dalis gaisrų kyla ir dėl kitų priežasčių – vaikų išdykavimų, žaibo iškrovų, tyčinės žmonių veiklos. (Šaltinis – statistika https://bit.ly/3lQOydJ)

Neatsargus elgesys iššaukia ypač daug gaisrų. Nors gyvename nepaliaujamai skubančiame pasaulyje, norime ypač atkreipti visų dėmesį ir paraginti būti atsargiems ir budriems atliekant kasdienius buities darbus. Tokie įprasti veiksmai kaip maisto gaminimas (paliekant įjungtą viryklę), jaukus vakaras žvakių šviesoje (pamiršus užpūsti žvakes arba užmigus prie jų), marškinėlių lyginimas (pamirštant išjungti lygintuvą iš elektros lizdo) gali turėti labai skaudžių pasekmių.

Vaikai žaidžia su ugnimi ne dėl to, kad siekia kažką sugadinti. Natūralu, kad vaikai dažnai nepasveria savo veiksmų padarinių, todėl geriausia būtų edukuoti vaikus, o visus žiebtuvėlius, degtukus, įdegiklius ir kitas priemones ugniai užkurti laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nematomoje vietoje – tam, kad išmėginti „uždraustą vaisių“ būtų kuo mažiau noro.

Netvarkingi elektros prietaisai taip pat tampa dažna gaisrų priežastimi. Dažniausiai – dėl taisyklių nesilaikymo įrengiant ir eksploatuojant elektros įrenginius. Taip pat nesaugu yra vanduo šalia elektros laidų, pliki, neizoliuoti elektros laidai, netvarkingi elektros saugikliai, trumpų jungimų. Pavojaus signalai, rodantys netvarkinga elektros instaliaciją :

  • Mirgančios šviesos namuose.
  • Įkaitę elektros laidai, kištukiniai lizdai.
  • Aprūkusios, patamsėjusios žymės ant/virš kištukinių lizdų, jungiklių. Juntamas svylančių laidų kvapas.
  • Įjungus elektros prietaisą iš lizdo pasipila kibirkštys.
  • Be aiškių priežasčių vis išmušami elektros saugikliai.

Ar įmanoma pasiruošti gaisro pavojui?

Gaisro nelaimei galima pasiruošti iš anksčiau. Nors linkime, kad šios informacijos Jums niekada neprireiktų, skatiname tam pasiruošti ir būti atidiems.

  • Turėkite namuose gesintuvą, jeigu gyvenate nuosavame kelių aukštų name, geriausia būtų turėti po vieną kiekviename aukšte. Išsiaiškinkite kaip juo reikia naudotis ir paaiškinkite šeimos nariams.
  • Pasirūpinkite, kad šalia namų būtų vandens šaltinis. Tai gali būti upė, ežeras, jūra, tvenkinys ar vandens rezervuaras, kitu atveju – vandentiekio tinklai. Pastarasis variantas įprastai ir tampa pagrindiniu vandens šaltiniu gelbėjimo pajėgoms. 
  • Pasirūpinkite, kad namo kieme būtų pakankamai vietos gaisriniams automobiliams, o įvažiavimas į kiemą nebūtų siauras. Taip pat sutvarkykite kiemą, kad įvažiavimas nebūtų užkrautas daiktais, užstatytas transporto priemonėmis.
  • Pasirūpinkite, kad nuo gatvės aiškiai ir įskaitomai matytųsi Jūsų namo numeris, o dar geriau, jei būtų parašytas ir gatvės pavadinimas.
  • Jeigu turite židinį, būtinai valykite židinio kaminą bent kartą per metus. Jeigu kūrenate židinį dažniau, pavyzdžiui keletą kartų per savaitę, valykite kaminą kas pusę metų.
  • Jeigu namų adreso neranda navigacija arba namas yra nematomas nuo gatvės, įsidemėkite orientyrus, kuriais vadovaujantis būtų galima žodžiu paaiškinti gaisrinei kelią ir privažiavimą į nelaimės vietą.
  • Turėkite šeimos pasitarimą, kurio metu aptartumėte kaip reikėtų elgtis atsitikus tokiai nelaimei. (Žemiau nurodysime veiksmus, ką tiksliai daryti prasidėjus gaisrui namuose). 
  • Turėkite namuose specialų nedegų audeklą. Turėkite bent vieną tokį virtuvėje, jeigu namai didesni ir kelių aukštų – pasirūpinkite, kad kiekviename aukšte būtų galima rasti nedegų audeklą.
  • Patikrinkite, ar mokate namuose išjungti elektros tiekimą. Jei mokate, išmokykite ir šeimos narius.
  • Neapkraukite daiktais išėjimų iš namų. Prieinami turi būti visi išėjimai iš namų – paradinis išėjimas, išėjimai į balkonus, išėjimas ant stogo, garažo vartai ir kt.
  • Įsirenkite namuose autonominius dūmų jutiklius. 
  • Turėkite omenyje, kad automatiniai išvažiavimai (pavyzdžiui, iš garažo), užkardai, vartai ir kiti automatiniai išėjimai/išvažiavimai turi turėti ir rankinį valdymą.

Ką daryti užsidegus namams?

Svarbiausia – išlaikykite šaltą protą ir nepanikuokite. Nors sunku įsivaizduoti kaip tokioje situacijoje galima elgtis ramiai, bet tik mąstant logiškai kritinėje situacijoje galėsite padėti sau, savo artimiesiems ir degančiam turtui.

Supratus, kad yra kilęs gaisras, įvertinkite ar sugebėsite jį užgesinti patys. Jeigu matote, pavyzdžiui, šiukšlių dežėje beprasidedantį gaisrą – jį įmanoma užgesinti ir patiems. Jeigu jaučiate, kad griebtis priemonių gali būti per vėlu, skubiai evakuokitės iš patalpų per arčiausiai esantį atrakintą išėjimą. Jeigu kelias link arčiausio išėjimo skęsta dūmuose – šliaužkite grindimis išėjimo kryptimi. Oras apie 50 cm nuo grindų bus švariausias visame dūmų pilname kambaryje. Jokiais būdais nesislėpkite po lova, kaldra, spintoje ar sandėliuke. Taip apsunkinsite darbą likusių žmonių ieškantiems ugniagesiams, o nuo ugnies nepasislėpsite.

Evakuojantis iš patalpų, palikite savo daiktus. Svarbiausia – išsigelbėkite patys, o mažus, lengvus ir svarbius daiktus galite pagriebti tik tokiu atveju, jei jie yra visiškai po ranka bėgant išėjimo kryptimi. Negaiškite nei akimirkos ieškant arba bėgant pasiimti kitų likusių daiktų.

Jeigu gyvenate daugiabutyje, kuriame yra liftas, nesinaudokite juo. Judant išėjimo kryptimi naudokitės tik laiptais. Jeigu pakliuvote į tokią situaciją, kurioje matote, kad saugiai pasiekti išėjimą gali būti neįmanoma (jeigu liepsna, karštis, krentančios lubos ar kt. užblokavo praėjimą/išėjimą), sandariai užsidarykite kambaryje ir likite ten. Neužrakinkite kambario durų, bet sandariai užkamšykite visus durų tarpus, ventiliacijos angas. Viską sandariai uždarius, į kambarį kuriame būsite pateks mažiau dūmų. Dūmai neša smalkes, kurios nusėda ant paviršių ir po to reikalingas specialus valymas po gaisro. Ertmių sandarinimui naudokite drėgnus audinius, o kambario duris vis apliekite vandeniu. Atlikus šiuos veiksmus, atsidarykite kambario langus, kad įeitų gryno oro. Būkite šalia lango, kad gelbėtojai Jus matytų, o jeigu turite – pakabinkite ryškų audinį kuris matytųsi iš lauko pro langą – tai atkreips gelbėtojų dėmesį ir taps pagalbos signalu. Jeigu kambaryje su savimi turite telefoną – skambinkite pagalbai. Jeigu neturite telefono, neikite jo ieškoti.

Kodėl yra taip svarbu kuo greičiau evakuotis iš užsidegusių patalpų?

Didžiausias pavojus žmonėms gaisro metu yra liepsna, karštis ir degimo metu išsiskiriančios žmonėms nuodingos dujos. Susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, gali atsirasti dar du gyvybei pavojingi pavojai – deguonies sumažėjimas arba sprogimas.

Gaisro metu kambaryje temperatūra gali pakilti net iki 1400 laipsnių karščio. Tokioje temperatūroje apdega ne tik kūnas ir ant jo esantys drabužiai (sintetinių audinių drabužiai gali net pradėti lygytis ir lipti prie odos), bet ir kvėpavimo takai, plaučiai.

Ugnis naikina viską, tačiau dažniausiai žmonių gyvybes pasiglemžia ne pati liepsna, bet gaisro metu stipriai sumažėjęs deguonies kiekis ir apsinuodjimas toksiškomis dujomis.

Dėl šių priežasčių būtina nedelsiant palikti degančias patalpas – gaisre kiekviena sekundė gali tapti lemtinga.

Patalpų valymas po gaisro

Po įvykusio gaisro, reikėtų kreiptis į mus, Turiu žalą komandą, kuri jau ne vienus metus atlieka atstatymo darbus. Kokybiškas valymas po gaisro – pirmasis ir ypač svarbus žingsnis atstatant turtą. 

Mes pasirūpinsime sklandžia ir sąžininga komunikacija su Jūsų draudimo bendrove, žalos įvertinimu, draudimo išmoka, apdegusių patalpų/gyvenamo namo arba buto valymu po gaisro, gaisro kvapo išėmimu, atsiradusios drėgmės džiovinimu po gaisro gesinimo. Taip pat su patikimais meistrais pasirūpinsime sklandžiu remontu po draudiminio įvykio. 

Mūsų tikslas, kad Jūs kuo greičiau galėtumėte pamiršti apie įvykusią nelaimę, o mes pasirūpintumėme visais nemaloniais namų atstatymo procesais. Valymas po gaisro, turto atstatymas po gaisro, derybos su draudimo bendrove – mūsų sritis, tad pasitikėkite profesionalų komanda! Susisiekti galite čia.

This site is registered on wpml.org as a development site.